Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Cleo 5 típusú keltetőgépek

2024. 06. 29. 13:47:07
Cleo 5 típusú keltetőgépek

Cleo 5 típusú keltetőgépek

      A keltetőgépek olyan eszközök, amelyek lehetővé teszik a tojások mesterséges keltetését. Ezek a gépek biztosítják a megfelelő hőmérsékletet, páratartalmat és egyéb környezeti feltételeket, amelyek szükségesek a tojások sikeres kikeléséhez és az egészséges csibék fejlődéséhez.

     A Cleo5 keltetőgépek alakja hatszögletű. Anyaga műanyag, nincs szigeteléssel ellátva, ezért legalább 18-20°C fok külső hőmérséklet mellet üzemeltethető hatékonyan. Letakarni, beburkolni NEM szabad!

Főbb Jellemzők és Funkciók

Hőmérséklet-szabályozás: A megfelelő hőmérséklet fenntartása alapvető fontosságú a sikeres keltetéshez. A legtöbb keltetőgép lehetővé teszi a pontos hőmérséklet-beállítást és beépített hőmérőkkel vagy digitális kijelzőkkel rendelkezik. A csirketojások optimális hőmérséklete általában 37,5-38°C körül van.

Páratartalom-szabályozás: A megfelelő páratartalom szintén elengedhetetlen, hogy a tojások ne száradjanak ki vagy legyenek túl nedvesek. A keltetőgépek általában víztartályokkal vagy nedvességtartó rendszerekkel vannak felszerelve, amelyek biztosítják a szükséges páratartalmat, amely általában 50-55% között van a keltetés kezdeti szakaszában és 65-70% a kikelési időszakban. A Cleo5 típusnál a keltetőgép alsó részben két körkörös víztároló található. Ezek segítségével szabályozható a páratartalom.

 

Tojásforgatás: Természetes környezetben a tyúkok naponta többször megforgatják a tojásokat. Ez a mozgás elengedhetetlen a hő egyenletes eloszlásához és az embrió tapadásának megakadályozásához. A forgatóval nem rendelkező gépeknél naponta legalább kétszer forgassuk át a tojásokat. A kézi forgató ráccsal rendelkezők esetében szintén legalább naponta kétszer „billentsük át” másik pozícióba őket. Néhány keltetőgép automatikus tojásforgató mechanizmussal rendelkezik, amely időszakosan elforgatja a tojásokat.

Szellőzés: A friss levegő szükséges az embriók fejlődéséhez. A keltetőgépek szellőztető rendszerekkel vannak ellátva, amelyek biztosítják az oxigén bejutását és a szén-dioxid eltávozását. A tojások forgatásának idejére úgyis le kell venni a gép tetejét, ez az idő (pár perc) épp elég ahhoz, hogy szellőzzenek a tojások. A természetben is a kotlós időnként leszáll a fészekről a szükségletei elvégzéséhez.

Kapacitás: A keltetőgépek egy, illetve kétszintes kivitelben kaphatók, az egyszintes tyúktojásból max. 60db, a kétszintes max. 120 db befogadására alkalmas.

A Cleo5 keltetőgép típusválasztéka

     Az alap változat sem digitális kijelzővel, sem tojásforgató ráccsal nem rendelkezik. A többi készülék esetében igény szerint lehet választani a különböző felszereltségű típusokból.  A Cleo5 keltetőkről egységesen elmondható, hogy tojásforgató rács nélkül szintenként (mérettől függően) 50-60 db tyúktojás helyezhető el. Forgató rács használatával ez a szám szintenként 41 db. Forgató rács kapható gyögytyúk/fácán, illetve fürj tojáshoz is.

    Elérhető digitális kijelzővel ellátott változat is, amely a hőmérsékletet, és igény szerint a páratartalmat is kijelzi. A tojásforgató rács is opcióként választható. Amennyiben nagyobb kapacitásra van igény kétszintes változatban is elérhetők. Létezik továbbá automata változat is egy-, illetve kétszintes verzióban. Ez a típus két óránként automatikusan „átbillenti” a tojásbölcsőben lévő tojásokat. Ennek emeletes változata is elérhető.

A sikeres Keltetés Lépései

Beállítás: Helyezze a keltetőgépet stabil környezetbe, távol a huzattól és közvetlen napfénytől. Fontos, hogy a helyiség hőmérséklete érje el legalább a 18-20°C-fokot, mert ezek a gépek nem szigeteltek, így nem tudják ennél alacsonyabb hőmérsékletű környezetben felfűteni a belső teret.

Tojások Elhelyezése: Helyezze a kiválasztott tojásokat a keltetőgép tojásfészkeibe vagy fektesse az alsó rácsozatra, ügyelve arra, hogy tiszták és sértetlenek legyenek. A forgató rács nélküli gépek esetében csak oldalfekvő helyzetben helyezhetők el a tojások.

Megfigyelés: Rendszeresen ellenőrizze a hőmérsékletet és a páratartalmat. Ha manuális keltetőgépet használ, forgassa a tojásokat az előírásoknak megfelelően. Érdemes Időnként lámpázni át a tojásokat, ezzel ellenőrizve az embriók fejlődését. Fontos a nem megtermékenyített tojások eltávolítása!

Kikelés: Ekkor már a forgató rácsban lévő tojásokat is az alsó rácsra kell fektetni, és innentől nem szabad forgatni! Érdemes növelni  a páratartalmat néhány nappal a várható kikelés előtt. Ne nyissa ki gyakran a keltetőgépet a kikelési időszak alatt, hogy ne zavarja meg a páratartalmat.

Utógondozás: Miután a csibék kikeltek, hagyja őket megszáradni  a keltetőgépben, majd helyezze át őket egy meleg és biztonságos helyre, ahol melegítő lámpák vagy más hőforrások segítségével megfelelő hőmérsékletet biztosíthat.

Gyakori Problémák és Megoldások

Hőmérsékletingadozások: Biztosítsa, hogy a keltetőgép stabil környezetben legyen és kerülje a gyakori nyitogatást.

Páratartalom-szabályozás: Töltse fel a víztartályt/tartályokat és figyelje a páratartalmat.

Tojásforgatás: Ha a tojások nem forognak megfelelően, ellenőrizze az automatikus forgatót vagy kézzel forgassa őket.

Embrió Fejlődési Problémák: Lámpázza át a tojásokat, hogy ellenőrizze a fejlődést, és távolítsa el az életképtelen tojásokat a szennyeződés elkerülése érdekében.

Összegzés

A keltetőgépek értékes eszközök a baromfitenyésztők, hobbiállattartók és mindenki számára, aki tojások keltetésével foglalkozik. Ezek az eszközök biztosítják a szükséges feltételeket a tojások sikeres kikeléséhez és lehetővé teszik a tojások hatékony kezelését. A megfelelő beállítás, megfigyelés és karbantartás elengedhetetlen a legjobb eredmények elérése érdekében.

Fontos!

     Minden egyes keltetés után nagyon fontos a keltetők tisztítása! Érdemes a teljes belső teret enyhén tisztítószeres (Domestos) vizes ronggyal áttörölni, a nehezen elérhető helyeket kis ecset segítségével kitakarítani. A felső rész rácsa odafigyelve kivehető, a rárögzített érzékelő óvatosan eltávolítható. A ventilátor lapátja egy határozott mozdulattal lehúzható a tengelyről, így alatta is kitakarítható, és javasolt a tengelyt  WD40-el befújni.

     Amennyiben a tanácsokat használója megfogadja, ez a kis gép az egyszerűsége ellenére hosszú évekig megbízható segítség lesz a gazdaságban!

Sok sikert és örömet kívánunk a használatához!